Healthy lifestyle s bobulovým ovocem – chutný a zdravý jídelníček, díky němuž se budeme cítit lépe

Móda „healthy lifestyle” nás doslova ze všech stran obklopuje již několik let. Barevné časopisy, internetové stránky a všechny druhy sociálních médií překypují příspěvky týkajícími se tématiky spojené se zdravým životním stylem. Většina lidí již ví, co se pod tímto magickým názvem skrývá, a pro ty, kteří to nevědí, uvádíme vysvětlení.   

Pro poznání definice tohoto termínu stačí zapnout aplikaci Instagram a vyhledat obrázky označené hashtagem #healthylifestyle. Objeví se několik milionů fotografií osob provozujících sport a barevných chutných fit-jídel. A to je právě „healthy lifestyle”, který nás zajímá, čili nic jiného nežli péče o svou kondici prostřednictvím vhodné stravy, návyků a pohybu a čerpání radosti z toho.  

8. Owocowy lifestyle 1

Především zdravé stravování!

 

Hesla typu „Jste to, co jíte”, „Řekni mi, co jíš, a já ti povím, co jsi ” jsou ve filozofii „healthy lifestyle” velmi důležité. Při tvoření jídelníčků máme široký výběr ovoce, zeleniny, obilovin a masa, ale ke sladkostem je jídelníček nemilosrdný. Pro jedny je to konec, pro jiné teprve začátek nové, zdravé životní cesty. Vše závisí na přístupu, jelikož milovníci sladkostí na dietě již stihli najít několik řešení problému. Pokud jsou vám hesla #raw, #granolabar nebo #nanacream známá, určitě víte, že „sladce“ nemusí znamenat „nezdravě“. Dnes vám doporučíme několik jednoduchých tipů na fit sladkosti s využitím hrdinů kampaně Power Fruits.

8. Owocowy lifestyle 2

Bobulové ovoce se diety nebojí!

 

Úvodem je nutno podotknout, že bobulové ovoce je nízkokalorické, protože obsahuje málo cukru, a současně je bohaté na vitamíny a minerály. Pro srovnání, jedna tabulka mléčné čokolády s jahodami obsahuje více než 570 kcal[1], zatímco 100 g čerstvých, syrových jahod přímo z košíčku pouze 32 kcal (sic!).[2] O něco vyšší energetickou hodnotu mají borůvky (cca 57 kcal/100 g[3]), maliny (cca 52 kcal/100 g[4]) a černý rybíz (cca 63 kcal/100 g[5]).

Zmrzlina? Především na bázi banánu a bobulového ovoce! Ovoce zmrazíme v noci, poté rozmixujeme a voila! Dodatečně lze přidat lžičku arašídového másla a posypat hotový dezert strouhaným kokosem.   

 

8. Owocowy lifestyle 3

Tyčinka? Kelímek jogurtu řeckého typu smícháme se lžičkou javorového sirupu. Hmotu o tloušťce cca 1 cm vyložíme na pečící papír a „utopíme“ v ní borůvky, maliny a pistácie. Na noc ji vložíme do mrazničky. Ráno hmotu nakrájíme na obdélníky. Hotovo! 

 

Pudink? ¼ kelímku tapiokových perel zalijeme kokosovým mlékem (cca 400 ml), přidáme 2 lžičky javorového sirupu nebo lžičku xylitolu, vaříme po dobu 25 minut na malém ohni a mícháme. Hotovou hmotu přendáme do sklenice a polijeme pěnou z rozmixovaných jahod! 

Internet je bohatým zdrojem inspirací, proto doporučujeme vyhledávání sladkých, lehkých a jednoduchých receptů s využitím bobulového ovoce. Již zanedlouho jich více nejdete i u nás v záložce recepty! Prozatím se nechte unést zdravou módou! [1] http://zdrowezywienie.edu.pl/tabelekaloryczne.htm
[2] https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/2385?manu=&fgcd=&ds=
[3] https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/2166?manu=&fgcd=&ds=
[4] https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/2374?manu=&fgcd=&ds=
[5] https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/2195?manu=&fgcd=&ds=