Modré, černé a intenzivně červené. Je neobvykle chutné, krásně voní a přímo ideálně se hodí do koláčů a dezertů. Spousta gurmánů se nemůže dočkat jeho sezóny. Není divu – bez něj by naše strava byla chudší o celou řadu živin a vitamínů.

Řeč je o bobulovém ovoci, ve kterém vedou prim jahody, maliny, černý rybíz a borůvky. Pro nikoho by nemělo být překvapením, že pravidelná konzumace ovoce pomáhá v každodenní péči o zdraví a zapojení kvarteta tohoto ovoce do každodenního jídelníčku je k tomu ideální. 

Evropa plná ovoce. Kdo vede prim v pěstování bobulového ovoce?

Ovocná velmoc u Visly

Statistiky nebudí pochybnosti: na starém kontinentu se v čele výrobců bobulového ovoce nachází Polsko. V Evropské unii je mezi jinými lídrem v produkci malin. Ze zemí společenství má také největší sklizně kanadské borůvky a rybízu. Pokud se jedná o jahody, lídrem v EU je Španělsko.

V Polsku se největší malinové plantáže nacházejí v okolí města Lublin. Jejich pěstováním, podobně jako pěstováním jahod a rybízu, je známý především okres Kraśnik. Jahody jsou rovněž doménou Kašubska – právě kašubské jahody pocházející z tohoto regionu Pomořanska propagovaly Polsko v Evropském parlamentu a byly rozdávány fanouškům během Eura 2012 a návštěvníkům veletrhu EXPO 2015 v Miláně.

Nejvíce rybízu „made in Poland“ pochází z Lublinského vojvodství. Kromě toho se  jeho pěstováním vyznačují centrální vojvodství: mazovské a lodžské. Z různých odrůd borůvek se v zemi u Visly pěstuje pouze kanadská borůvka. Její produkce je rozprostřena: velké plantáže se nacházejí v Pomořansku, Podleském vojvodství, v grojeckém regionu a v Lubelském vojvodství.

Ovocné společenství

Bobulové ovoce je také vizitkou celého starého kontinentu. Až 98 procent světové produkce černého rybízu připadá na Evropu (při zohlednění Ruska). V rámci Evropské unie, ihned za Polskem, ačkoliv se značně skromnějším objemem produkce, se umístily: Rakousko, Francie, Velká Británie a Dánsko.

Z evropského kontinentu pochází také 75 procent světové produkce malin. Kromě Polska zde vedou takové členské země Evropské unie jako Velká Británie (která propaguje tunelové pěstování tohoto ovoce, díky čemuž sklizeň není závislá na počasí), Španělsko, Bulharsko a Německo.

V Evropě je soustředěna také ¼ světové nabídky jahod. Lídrem je v této oblasti Španělsko se sítí plantáží táhnoucí se u Atlantiku. Dostihnout se ji pokouší Polsko a také Německo (s pěstitelskými centry nacházejícími se v Dolním Sasku, Bádensku-Württembersku a Severním Porýní-Vestfálsku), Velká Británie a Řecko.

V pěstování kanadské borůvky se Evropa ještě nemůže pochválit impozantním výsledkem (pouze 13 procent celkové světové produkce). V této oblasti mezi sebou kromě Polska bojují rovněž Německo, Holandsko, Španělsko a Švédsko. 

Evropa plná ovoce. Kdo vede prim v pěstování bobulového ovoce?

Vědomá Evropa

Polsko jako hlavní výrobce bobulového ovoce v evropském měřítku cítí povinnost propagovat konzumaci těchto zdravých produktů, a to nejen mezi vlastními obyvateli. K pravidelné konzumaci jahod, malin, rybízu a borůvek jsou vybízeni také obyvatelé Rakouska, Švédska, Finska či České republiky, čili zemí, ve kterých toto ovoce není pěstováno ve velkém měřítku.

Informačně-propagační kampaň vedená naší zemí již přináší pozitivní výsledky. Podle průzkumu Pretendent, provedeného na přelomu let 2015 a 2016 mezi obyvateli těchto čtyř zemí, spotřeba bobulového ovoce mezi spotřebiteli vzrostla o 10 procent. Kromě toho se o cca 3 procenta zlepšilo povědomí společnosti o pozitivním vlivu tohoto ovoce na zdraví.

Seznámení evropských spotřebitelů, především těch, kteří pocházejí ze zemí, kde se toto ovoce tolik neprodukuje, s vysokou kvalitou a bohatstvím bobulového ovoce, je jednou z cest k posílení pozice Evropské unie v žebříčcích světové produkce.