Bobulové ovoce z obchodu nebo z tržiště? Které z nich bude lepší?

Ovoce dostupné v obchodech vůbec nemusí být horší nežli ovoce nabízené na trzích. Zde je několik věcí, o nichž bychom měli vědět před výběrem levného a dobrého bobulového ovoce.

 

Ovoce a pesticidy

Mnoho lidí je toho názoru, že nejbezpečnější je kupovat ovoce pocházející z ekologického pěstitelství, jelikož neobsahuje průmyslové pesticidy, které jsou považovány za „škodlivé pro naše zdraví“. Mají pravdu? Nikoliv, protože prostředky pro ochranu rostlin jsou používány v každém větším pěstitelství – a to i ekologickém. Tyto prostředky plní roli léku a zabezpečení pro rostliny. Bez nich by plantáže nemusely přežít a rostliny by byly vystaveny řadě nemocí a škůdců. Pokud jsou pesticidy aplikovány správně, neohrožují lidské zdraví[1].

 

Potravinářské výrobky jsou před uvedením do prodeje podrobovány přísné kontrole z hlediska jejich obsahu. Vztahuje se to i na ovoce a zeleninu. Kontrolním procesem se zabývají jak instituce Evropské unie (mezi jinými Evropský úřad pro bezpečnost potravin), tak i tuzemské instituce (v Polsku je to Státní sanitární inspekce – Hygiena a Státní inspekce pro ochranu rostlin a semenářství)[2]. Bezpečnostní normy jsou v tomto ohledu velmi přísné, proto bychom v případě zvolení ovoce z obchodů měli být klidní. Koneckonců samotné pesticidy jsou rovněž kontrolovány a jejich jednotlivé druhy musí mít povolení k uvedení na trh, které v každé zemi vydává k tomu pověřená instituce. Například v Polsku je to Ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova.

 

Kde nejlépe kupovat bobulové ovoce?

 

Zdravě a levně v supermarketu

Pokud se rozhodneme pro nákup ovoce v supermarketu, měli bychom pamatovat na několik pravidel, které nám umožní vybrat nejen levnější výrobky, ale rovněž kvalitnější, s delší čerstvostí. Velký vliv na cenu ovoce mají náklady na jeho dopravu a skladování. Pokud doprava probíhá za nepříznivých podmínek, rovněž se to odrazí na stavu ovoce. Proto je lepší rozhodnout se pro ovoce pocházející z místních nebo evropských pěstitelství. Díky tomu si budeme jisti, že doba jejich přepravy by neměla mít negativní vliv na kvalitu, cenu a také chuť. Rovněž bychom si měli uvědomit, že čím déle je ovoce na cestě, tím větší je riziko ztráty hodnotných výživových látek a chuti.

 

Certifikované znamená bezpečné  

Při kupování bobulového ovoce v obchodech bychom si rovněž měli všímat certifikátů kvality. Výběrem ovoce pocházejícího od certifikovaných pěstitelů máme jistotu, že bylo podrobeno bedlivé kontrole a je vysoce kvalitní a bezpečné. Rovněž dávejme pozor na fóliové obaly. Pokud je v nich ovoce neprodyšně uzavřené bez přístupu vzduchu, zvyšuje se riziko jeho zvlhnutí. V takových podmínkách se na něm rychleji objeví bakterie a plíseň.

 

Co bychom měli vědět o tržištích a stáncích?

Především bychom ovoce neměli kupovat na stáncích nacházejících se v okolí frekventovaných ulic. Státní sanitární inspekce v Polsku (Hygiena) upozorňuje, že na ovoci z takových míst se může usazovat prach a těžké kovy pocházející například z výfukových plynů[3]. Pokud navštívíme tržiště, promluvme s prodavači a zjistěme nějaké informace o bobulovém ovoci, které nabízejí. Při nákupu ovoce od osob, které o svém zboží něco vědí, zvyšujeme šanci na jejich zakoupení z první ruky – čili bezprostředně od sadaře. Abychom ušetřili, měli bychom zvážit návštěvu trhu na konci trhového dne. Samozřejmě existuje riziko, že spoustu zboží, které nás zajímá, již bude přebrané, ale na druhou stranu prodejcům záleží na doprodání všeho, co s sebou přivezli, a proto nabízejí dobré zboží za nižší ceny.

 Kde nejlépe kupovat bobulové ovoce?

 

Maximalizace prospěchu

Pro nákup vysoce kvalitního a současně levného bobulového ovoce bychom měli věnovat pozornost místu jeho původu. Kromě toho, pokud se rozhodneme pro ovoce z tržiště a máme svůj košíček, nebudeme platit za obal. Bobulové ovoce je vhodné kupovat obzvláště tehdy, kdy je jeho sezóna. V případě jahod je to červen, maliny kralují v červenci a srpnu, černý rybíz v červenci a borůvky dokonce od dubna do září. V uvedených obdobích jsou nejen levnější a snadněji dostupné, ale také mají lepší chuťové vlastnosti[4].

 Kde nejlépe kupovat bobulové ovoce?


[1] Viz: http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1672234,1,material-informacyjno-edukacyjny.read
[2] Ibidem
[3] Viz: http://www.nto.pl/styl-zycia/zdrowie/art/4436329,uwazaj-gdzie-kupujesz-owoce-i-warzywa,id,t.html
[4] Viz: http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/sezon-na-owoce-kiedy-ile-i-jakie-jesc-najlepiej.html