Drobné ovoce jako nástroj boje proti stresu

V současné době je stres vyvolaný napjatým harmonogramem projektů či narušením rovnováhy mezi pracovními povinnostmi a soukromým životem téměř každodenní skutečností. Výsledky vyhodnocení vlivu stresu na zdraví jsou jednoznačné. Stres, jehož zdrojem je práce, má velmi negativní vliv na kondici celého organizmu. Kromě chronické únavy jsou nejzávažnějšími důsledky stresu kardiovaskulární onemocnění, poruchy muskuloskeletálního systému, poruchy metabolizmu a dokonce i deprese[1]. V malých dávkách stres může podněcovat k aktivitě. Avšak často se vyskytuje v intenzivní podobě, čímž způsobuje potíže se soustředěním a kreativním myšlením.  

Existuje mnoho způsobů, jak omezit hladinu pracovního stresu. Můžeme zmínit mezi jinými zlepšení time managementu a pohybovou aktivitu. Významný vliv na jeho snížení má také vyvážená strava. Lidské tělo nedisponuje schopností skladování mnoha vitamínů a minerálů, jejichž konzumace omezuje důsledky stresu. Proto je důležité, abychom během práce pamatovali na pravidelnou konzumaci jídel, která jsou bohatá na prospěšné látky. Skvělým řešením je drobné ovoce, které je možné konzumovat v jeho nejjednodušší podobě, aniž bychom na delší dobu přerušovali naše pracovní povinnosti.

Jednou z nejdůležitějších látek podporujících organizmus během psychofyzické zátěže je vitamín C. Ve velkém množství se tento vitamín vyskytuje ve většině drobného ovoce. Vitamín C podporuje omezení pocitu únavy a umožňuje udržovat správný energetický metabolizmus. Jeho cenným zdrojem je např. borůvka, která obsahuje také železo, jehož nedostatek může mít vliv na rychlejší únavu. Vitamín C je také důležitou složkou jahod. Drobným ovocem bohatým na železo jsou rovněž maliny, které jsou zároveň charakteristické obzvláště vysokým obsahem minerálů, včetně hořčíku a vápníku. V chemickém složení černého rybízu najdeme mezi jinými vitamíny C, PP a E. Díky těmto neobvyklým vlastnostem může mít pravidelná konzumace drobného ovoce velmi kladný vliv na naši pracovní efektivitu.

6. JAGODY Stres a dieta male

[1] Stres v práci a jeho vliv na výskyt pracovních úrazů a zdravotní stav pracujících osob Sdružení zdravá práce na zakázku Správy sociálního zabezpečení oddělení prevence a Rehabilitace, Varšava 2014